13.2.2026  //  Vaaliteemat, Yleiset, Kansainvälisyys, Ähtäri, Seutukunta, Etelä-Pohjanmaa, Puolustus, Koko Suomi

Savola, Kurvinen ja Lintilä: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?

Savola, Kurvinen ja Lintilä: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Tiedote 13.2.2026
 
Savola, Kurvinen ja Lintilä: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
 
Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
ja
miten asiassa aiotaan nyt edetä?

 
Keskustan Vaasan vaalipiirin kansanedustajat Mikko Savola, Antti Kurvinen ja Mika Lintilä vaativat puolustusministeriltä selvyyttä Puolustusvoimien Räjähdekeskuksen toimintoja koskevasta mahdollisesta selvityksestä. 
 
Julkisuudessa on esitetty ristiriitaisia tietoja siitä, valmistellaanko Räjähdekeskuksen toimintojen, kuten ammustuotannon, uudelleenjärjestelyjä. Puolustusministeriö ja kokoomuksen edustajat ovat julkisuudessa toistuvasti kiistäneet, että mitään selvityspyyntöä olisi annettu.
 
- Tietojen mukaan Räjähdekeskuksen henkilöstöä on informoitu selvityksestä 8. joulukuuta 2025 ja selvityksen on kerrottu olleen määrä toimittaa puolustusministerille 15.1.2026 mennessä. Miten olematon selvitys voi olla määrä toimittaa ministerille? edustajat kysyvät.
 
Mainitut ajankohdat ja henkilöstölle annetut tiedot ovat omiaan herättämään perustellun kysymyksen siitä, onko Puolustusvoimille tosiasiallisesti annettu Räjähdekeskuksen toimintaa koskeva selvityspyyntö, vaikka asia on julkisuudessa kiistetty.
 
- Selvyyden saaminen asiasta on tärkeää niin Puolustusvoimien henkilöstön, kuin eduskunnan tiedonsaannin ja parlamentaarisen valvonnan näkökulmasta, edustajat muistuttavat ja korostavat, että kyse on Suomen huoltovarmuuden kannalta kriittisestä ammustuotannosta.
 
Keskustaedustajat jättivät asiasta kirjallisen kysymyksen torstaina 12.2.2026.

Kommentit (1)

  • Grusso Lucas 26.2.2026 klo 16.30
    HOW TO RECOVER YOUR LOST CRYPTO FROM SCAMMER INVESTMENT → CONTACT GEO COORDINATES RECOVERY HACKER

    Did you misplace Bitcoin, USDT, or other crypto? It happens. GEO COORDINATES RECOVERY HACKER can help you get it back. He recovered over €1.2 Million USDT for me. The process was smooth and quick. GEO COORDINATES RECOVERY HACKER is a recovery agent you can trust. His dedication is clear in his work. He understands the stress of lost digital assets. Cryptocurrency recovery can be complex. It often needs expert knowledge. GEO COORDINATES RECOVERY HACKER has the skills and experience for this task. Contact GEO COORDINATES RECOVERY HACKER for help with your lost crypto. Email him at

    Email: geovcoordinateshacker@gmail.com

    Telegram @Geocoordinateshacker

    Website; https://geovcoordinateshac.wixsite.com/geo-coordinates-hack
    He will help you recover your funds. Don't give up. I will forever be grateful for there service

« Takaisin