Kansanedustaja ja Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin valtuuston puheenjohtaja Mikko Savola on huolissaan sairaanhoidon tulevaisuudesta Etelä-Pohjanmaalla.
- Terveydenhuollon ammattilaisia tarvitaan lisää. Suurten ikäluokkien jäädessä eläkkeelle on varmistettava riittävä määrä henkilökuntaa huolehtimaan alueemme sairaanhoitoa tarvitsevista ja ikäihmisistä.
Esimerkkinä Savola mainitsee Ähtärin Sairaalan josta joudutaan lainaamaan kesällä sairaanhoitajia Seinäjoen keskussairaalalle kun käsipareja ei ole riittävästi. Tämä ongelma saattaa jopa kasvaa lähivuosina. Savola näkee ratkaisun maakuntakorkeakoulussa.
- Nyt tarvitaan lisää panostuksia sairaanhoitajakoulutukseen. Hallituksen tekemien leikkausten sijaan nyt tarvitaan lisää aloituspaikkoja maakuntaan ja Seinäjoen ammattikorkeakoululta toimenpiteitä aikuiskoulutuksen lisäämiseksi. Ähtärissä aloitti viime vuonna maakuntakorkeakoulun sairaanhoitajakoulutus. Hakijoita oli aloituspaikkoihin nähden yli viisinkertainen määrä. Näitä koulutusohjelmia tarvitaan lisää eri puolille maakuntaa.
Lisäksi Savola nostaa esiin työssä jaksamisen ja kannustavan työilmapiirin luomisen.
- Myös työssä jaksaminen on turvattava työikäisten vähentyessä. Emme saa päästää Suomea ja maakuntaamme tilanteeseen jossa ennenaikaisella tai työkyvyttömyyseläkkeellä olevien henkilöiden määrä kasvaa. Kannustavan työilmapiirin luominen tulee olla jokaisen työnantajan kunnia-asia. Myös tässä kannan erityistä huolta terveydenhuoltoalalla. Yhdenkään käsiparin ennenaikaiseen menettämiseen ei ole varaa.
Savola piti vappupuheensa Etelä-Pohjanmaan Keskustan Vihreässä Vapussa vapunpäivänä Seinäjoella.
Vappupuhe 1.5.2013 Seinäjoki:
Hyvät eteläpohjalaiset Vihreän vapun juhlijat,
On mahtavaa nähdä kuinka työ tuottaa tulosta. Näin keväällä näkyy äkkiä valmista pellolla, kunhan päästään todenteolla kiinni toukotöihin. Eduskunnan salissa ja poliittisessa keskustelussakin on nähty orastavaa työn tulosta. Siitä osoituksena viimeisimmät mielipide mittaukset, jotka osoittavat meille keskustalaisille oikeaa suuntaa.
Tänään on aihetta juhlaan, mutta samalla meidän kaikkien tulee muistaa, että työ on vasta puolivälissä ja seuraaviin todellisiin kannatusmittauksiin Eurovaaleihin on aikaa yli vuosi. Eduskuntavaaleihin lähes kaksi vuotta.
Hyvät ystävät,
Hallitus on unohtanut työväen asian! Tämä on erityisen ihmeellistä varsinkin kun hallituksessa on sekä SDP että vasemmistoliitto, perinteiset työväen puolueet. Tämän todistaa myös viimeisimmät gallupit. SDP ei ole koskaan se historiassa lähtenyt vapunviettoon neljänneksi suurimpana puolueena, eikä vasemmistopuolueet näin matalalla kannatuksella.
Kansa on huomannut SDP:n työväen näytelmän. Sillä on suuriosa työhön liittyvistä ministerisalkuista, mutta teot totaalisessa ristiriidassa tekojen kanssa. Täällä Santeri Alkion kotiseudulla kasvaneena keskustalaisena annan demariministereille ilmaisen vinkin: Juuriaan ei kannattaisi unohtaa!
Hallituksen jäljiltä yksi merkittävin sekametelisoppa on terveydenhuolto. Peruspalveluministeri Guzenina-Richarsonin sote- uudistuksen ainoa saavutus toistaiseksi on ollut terveydenhuoltoalan ja kuntien työntekijöiden totaalinen epävarmuus tulevasta.
Ihalaisen lempilapsella nuorisotakuulla luvattiin turvata nuorten koulutus ja ehkäistä syrjäytyminen. Toistaiseksi aikaan on saatu vain kauniita puheita tekojen ollessa täydessä ristiriidassa. Opetusministeri Jukka Gustafsonin järkyttävät aloituspaikkaleikkaukset niin toiselle kuin korkea-asteelle heikentävät tulevaisuuden työvoiman saantia.
Nämä leikkaukset on peruttava ja turvattava maakuntien tulevaisuus!
Etelä-Pohjanmaalla on suuri huoli alueen tulevaisuudesta. Sote- uudistusta tarvitaan. Maakuntamme onkin ollut etupainotteisesti liikkeellä. Haluamme tähän maakuntaan kestävän ratkaisun, eikä ole sattumaa, että meidän valmisteilla oleva mallimme on hyvin lähellä Keskustan esittämää kotikunta- maakunta mallia. Mallia jolla voidaan turvata leveämmin hartein niin terveydenhuolto, kuin taas toisaalta kuntien lähipalvelut. Tätä mallia tulisi hallituksenkin kuunnella. Sitä me olemme vaihtoehtonamme jo tarjonneet.
Terveydenhuollon ammattilaisia tarvitaan lisää. Suurten ikäluokkien jäädessä eläkkeelle on varmistettava riittävä määrä henkilökuntaa huolehtimaan omistamme sairaistamme ja iäkkäistämme.
Jo nyt Seinäjoen keskussairaala joutuu ottamaan kesällä korvaavaa työvoimaa Ähtärin sairaalalta hoitajapulan paikkaamiseksi, kun käsipareja ei ole tarpeeksi. Se ei ole kuitenkaan pitkäntähtäimen ratkaisu, sillä näitä hoitajia tarvitaan myös Ähtärissä.
Suunta on hälyttävä.
Nyt tarvitaan lisää panostuksia sairaanhoitajakoulutukseen. Lisää aloituspaikkoja maakuntaan ja Seinäjoen ammattikorkeakoululta toimenpiteitä aikuiskoulutuksen lisäämiseksi. Ähtärissä aloitti viime vuonna maakuntakorkeakoulun sairaanhoitajakoulutus. Hakijoita oli aloituspaikkoihin nähden yli viisinkertainen määrä. Näitä koulutusohjelmia tarvitaan lisää eri puolille maakuntaa. SeAmkin, sairaanhoitopiirin ja kuntien on aloitettava pikaiset neuvottelut aikuiskoulutuksen lisäämiseksi. Tulevaisuuteen on varauduttava ajoissa.
Hyvät ystävät,
Myös työssä jaksaminen on turvattava työikäisten vähentyessä. Emme saa päästää Suomea ja maakuntaamme tilanteeseen jossa ennenaikaiselle eläkkeellä tai työkyvyttömyyseläkkeellä olevien henkilömäärä kasvaa. Kannustavan työilmapiirin luominen tulee olla jokaisen työnantajan kunnia-asia. Tässä tarvitaan lisää huomioimista erityisesti julkisella sektorilla. Kunnissa, oppilaitoksissa ja terveydenhuollossa.
Etelä-Pohjanmaa on selvinnyt haasteistaan aina. Niin me tulemme tekemään nytkin. Itseemme uskoen ja toisiimme luottaen.
Tehdään yhdessä töitä koko Suomen ja kaikkien suomalaisten eteen.
Hauskaa ja toivon- ja työntäyteistä Vihreää vappua!